C

Chystáte se absolvovat fotografování v ateliéru? Pokud ano, pak následující typy jsou určeny právě Vám.

Na této stránce můžete najít obecná doporučení a typy, které by vám měly umožnit lépe absolvovat fotografování v ateliéru. V prvé řadě jde samozřejmě o to, aby výsledné fotografie stály za to. Nicméně je rovněž důležité, abyste se při fotografování cítili uvolněně a v pohodě a abyste na focení měli dobré vzpomínky.

Obecná doporučení pro ateliérovou fotografii

 • Prvním předpokladem je vědět, jaký typ fotografií požaduji (rodinný portrét, potrét dětí, book, akt apod.)
 • Dále je nutné cítit se opravdu v pohodě a nebýt nerovózní: nervozita není na místě. Nevadí, že jste před objektivem možná poprvé. Pokud se budete cítit uvolněně a přirozeně, bude to na fotografiích velmi poznat. Dobrý fotograf by měl navodit takovou atmosféru, která by tyto pocity měla jen a jen umocnit
 • Oblečení – důležitá volba: na focení si s sebou vezměte více druhů oblečení (raději více, než méně). Volte oblečení, ve kterém se cítíte dobře a které Vám sluší. Oblečení by mělo být barevně sladěné (pokud se fotí např. skupinové foto), mělo by být pokud možno jednobarevné (bílá nebo černá košile, halenka apod., džíny atd.). Nevhodné je cokoliv s nápisy, které pak odvádějí pozornost od výrazu portrétu.Přednost dejte rovněž volnému (nikoliv upnutému, které zanechává otlaky na kůži) oblečení. Nezapomeňte na různé doplňky jako pásky, klobouky, šperky apod.
 • Věnujte pozornost úpravě vašich vlasů – vlasy jsou považovány za korunu ženské krásy, proto věnujte patřičnou pozornost jejich úpravě (umytí, atd.). Není však potřeba tvořit nějaké nové účesy. Jde o to, abyste se cítila svěže a přirozeně
 • Líčení – velice důležitá a často opomíjená část: líčení si klade za úkol vyzdvihnout Vaše přednosti a přirozenou krásu. Make-up se na fotografiích ztrácí, proto je nutno se nalíčit poněkud více, ale POZOR – je potřeba zachovat Vaši přirozenost. Dejte si rovněž pozor na detaily při líčení a věnujte jim patřičnou pozornost.
 • před fotografováním je rovněž vhodné provést veškeré kosmetické úpravy (zejména pleť, ruce apod.)
 • do ateliéru si s sebou vezměte svou oblíbenou hudbu (např. na MP3 přehrávači, nebo CD) – ta podpoří Vaši uvolněnou náladu a na fotografiích to opět bude znát
 • omezte (nejlépe úplně) příjem alkoholu den před a samozřejmě v den fotografování

Děti a práce v ateliéru

 • Děti jsou narozdíl od nás dospělých všechny přirozeně krásné. Jejich focení však vyžaduje od fotografa, ale i od rodičů velkou dávku trpělivosti. Úspěšnost dětské fotografie tak závisí téměř zcela na aktuální náladě dítěte. Pokud dítě nechce spolupracovat, bývá většinou vhodnější fotografování odložit na jiný termín.
 • Je potřeba aby si dítě zvyklo na prostředí ateliéru, fotografa apod. toto chvíli může trvat
 • Velmi vhodné bývá vybrat vhodnou dobu pro fotografování. Obvykle pokud je dítě právě vyspané a není hladové. Na focení vezměte dítěti jeho oblíbené hračky apod.

 

Nyní byste již měli mít představu, co je pro úspěšné zvládnutí ateliérové portrétní fotografie z hlediska modelu důležité. Snad se mi podařilo shrnout vše potřebné a odpovědět Vám tak na řadu otázek, které byste si před vstupem do fotoateliéru možná kladli.